چسب قطره ای

چسب قطره ای چیست ؟

چسب های قطره ای از خانواده ی چسب های سریع الاثر قوی با مصارف صنعتی، پزشکی و خانگی هستند. آنها از اتیل سیانواکریلات و استرهای مرتبط به دست می آیند. گروه سیانوآکریلات موجود در مونومر به سرعت در حضور آب پلیمریزه می شود و زنجیره های بلند و قوی تشکیل می دهد ، همچنین آنها مقداری سمیت جزئی دارند.

چسب‌های قطره ای، چسب‌های بی‌رنگ، یک‌جزئی و سخت‌شونده در دمای اتاق هستند که در ویسکوزیته‌های مختلف از مایعات رقیق آب گرفته تا ژل‌های تیکسوتروپیک (به پدیده کاهش ویسکوزیته ظاهری مایعات تحت عملیات و تنشی ثابت با گذشت زمان گفته می شود) موجود می باشند . هنگامی که چسب قطره ای در یک لایه نازک بین دو سطح فشرده شود ، به سرعت پخته می شوند تا ترموپلاستیک های(به  نوعی پلاستیک گفته می شود که از زرین‌های پلیمری تشکیل شده است و هنگام گرم‌شدن به یک ماده نرم تبدیل می‌شود و هنگام سرد شدن، سخت می‌شود. ) سفت و سخت با چسبندگی عالی به اکثر لایه ها (پلاستیک، فلزات، لاستیک، چوب، پوست و غیره) عمل چسبیدن یا پخت انجام شود.

سیانواکریلات اغلب با موادی مانند سیلیس دود شده ، فرموله می شود تا چسبناک تر یا ژل مانند شود. سیانواکریلات ها عمدتاً به عنوان چسب استفاده می شوند. لایه های نازک به طور موثری به هم متصل می شوند و به طور کلی، گروه های اکریل به سرعت در حضور آب (به ویژه یون های هیدروکسید) تحت پلیمریزاسیون رشد زنجیره ای قرار می گیرند و زنجیره های طولانی و قوی را تشکیل می دهند و سطوح پیوند شده را به هم پیوند میزنند. از آنجا که وجود رطوبت باعث چسبندگی چسب می شود، قرار گرفتن در معرض سطوح نرمال رطوبت در هوا باعث می شود که پوست نازکی در عرض چند ثانیه شروع به تشکیل شود که واکنش را بسیار کند می کند. از این رو، سیانوآکریلات ها به عنوان لایه های نازک اعمال می شوند تا اطمینان حاصل شود که واکنش به سرعت برای اتصال انجام گیرد.

چسب قطره ای

تاریخچه چسب قطره ای ( سیانوآکریلات ) چیست ؟

چسب های سیانواکریلات در سال 1958 توسط ایستمن کداک معرفی شدند اما تا دهه 1970 به طور کامل به صورت تجاری شناخته نشدند زیرا دلیل این تأخیر مربوط به دشواری در ساخت و بسته‌بندی چنین مواد واکنش‌دهنده‌ای بود به نحوی که از مایع ماندن محصول اطمینان حاصل شود. در دهه 1970، چندین شرکت ژاپنی با محصولاتی وارد بازار شدند که ماندگاری کافی برای قابل دوام بودن تجاری داشتند.

چسب قطره ای ( سینو آکریلات) چگونه ساخته می شود؟

محصولات چسب سیانوآکریلات معمولاً بر پایه اتیل استر هستند اما متیل، n-بوتیل، آلیل، β-متوکسی اتیل و β-اتوکسی اتیل نیز مهم هستند. چسب های فرموله شده اساساً از مونومر خالص با مقادیر نسبتاً کمی از افزودنی های اصلاح کننده خاصیت تشکیل شده اند. واکنش پخت پلیمریزاسیون آنیونی (آنیون‌ها ذراتی هستند که یون منفی دارند و یک یا چند الکترون گرفته‌اند.) است که با ردپایی از مواد قلیایی موجود در اکثر سطوح بستر در ارتباط با سطوح کم رطوبت سطح آغاز می شود. چسب های سیانوآکریلات طیف گسترده ای از بسترها را به استثنای پلی اولفین ها (مگر اینکه از قبل درست شده باشند)، تفلون و سطوح بسیار اسیدی را به هم متصل می کنند. بسترهای متخلخل مانند چوب، کاغذ و چرم نیاز به استفاده از محصولات حاوی شتاب دهنده دارند. فرمولاسیون هایی در دسترس هستند که در صورت استفاده همراه با به اصطلاح پرایمر، می توانند استحکام باند بالایی بر روی پلی اتیلن و پلی پروپیلن ایجاد کنند.

نکته : مانند استفاده از هر چسب دیگری، آماده سازی سطح مهم است. تصفیه فلزات به راحتی با چربی زدایی با حلال و سنگ ریزه انجام می شود. و تصفیه پلیمرها معمولاً شامل تمیز کردن در یک ساییدگی سطحی بدون حلال و اختیاری است و همچنین شیشه و سرامیک نیاز به تمیز کردن و خشک کردن سطح دارند.

خواص چسب قطره ای ( سینو آکریلات) چیست ؟

فرمولاسیون سیانواکریلات یا چسب قطره ای را می توان برای ایجاد اتصالات با خواص خاص شرح داد. سیانواکریلات های مقاوم در برابر دما، حتی پس از قرار گرفتن در دمای 121 درجه سانتیگراد (250 درجه فارنهایت) برای هزاران ساعت، استحکام پیوند را حفظ می کنند. گیرش زمانی رخ می دهد که سیانواکریلات های عمومی تبخیر می شوند، با رطوبت موجود در هوا واکنش می دهند و روی قطعه می نشینند، می توانند با استفاده از سیانواکریلات های خاص (کم بو ) با فشار بخار کمتر از بین بروند.

ماندگاری چسب خشک نشده در ظروف پلی اتیلن یا فلزی حدود یک سال است. قرار گرفتن در معرض رطوبت و اشعه ماوراء بنفش ماندگاری را کوتاه می کند، در حالی که یخچال آن را افزایش می دهد.

سیانواکریلات یا چسب قطره ای به دلیل گیرش سریع، کاربردهای زیادی پیدا کرده اند. در منازل از این مواد برای تعمیر ظروف چینی و سرامیک استفاده می شود ، همچنین برای تعمیر مواد وینیل و واشر استفاده می شود . در صنعت، آنها در مونتاژ آهنربا بلندگو و واشر کاربرد دارند. آنها همچنین برای مونتاژ وسایل پزشکی استفاده شده اند ، سیانوآکریلات ها در زمان جنگ نیز در جراحی استفاده می شدند.

زمان گیرش چسب قطره ای ( سینو آکریلات) چقدر است ؟

از 2 تا 60 ثانیه  برای چسبیدن کامل زمان میبرد. زمان گیرش  به سطوح درگیر و در درجه اول کیفیت جذب رطوبت آنها و همچنین نوع سیانواکریلات مورد استفاده بستگی دارد.

مدت زمان نگهداری از چسب قطره ای ( سینو آکریلات) چقدر است ؟

حداکثر مدت نگهداری از چسب قطره ای (سیانوآکریلات ) 12 ماه در صورت باز نشدن و حدود 4 تا 8 هفته در صورت باز شدن . این بازه زمانی با نوع محصول، تولید و محیط های ذخیره سازی متفاوت است. با این حال، این مدت به صورت پیش فرض برای اکثر محصولات سیانواکریلات هستند.

همچنین برای طولانی‌تر کردن ماندگاری بطری‌های باز شده، می توانید مطمئن شوید که نازل تمیز و محکم بسته شده است، بعد از آن درپوش آن را محکم کنید یا پین را جایگزین کنید تا از هواگیری چسب اطمینان حاصل شود. نگهداری در یک ظرف بیرونی دربسته با سیلیکاژل برای از بین بردن هر گونه رطوبت داخلی نیز باعث افزایش ماندگاری می شود.

مزایا چسب قطره ای (سیانوآکریلات) چیست ؟

چسبندگی عالی به بسیاری از بسترهای مختلف

مقاومت حرارتی ضعیف و مقاومت در برابر حلال است

اینها چسب های شفاف هستند

برای مناطق کوچکتر کاربرد مناسب هستند

سیانواکریلات ها شامل عدم وجود حلال در فرمولاسیون آنها

در دسترس بودن ویسکوزیته های متعدد

و ….

معایب چسب قطره ای (سیانوآکریلات) چیست ؟
  • شکنندگی مفاص
  • خشک شدن با فاصله محدود
  • استحکام ضعیف در لایه برداری
  • مقاومت ضعیف در برابر حلال و دما
  • اتصال سریع به پوست

برخی از پلیمرها ممکن است در هنگام پیوند با سیانوآکریلات ها درچار ترک خوردگی شوند

استفاده از سیانوآکریلات بر روی برخی از مواد طبیعی مانند پنبه (شلوار جین، سواب پنبه‌ای، توپ‌های پنبه‌ای و نخ‌ها یا پارچه‌های خاص) یا چرم یا پشم منجر به یک واکنش قوی، سریع و گرمازا می‌شود.

نکته : ممکن است خودتان یا کارتان را به جای چسباندن به هدفتان به انگشت دیگری متصل کنید. یک قلم یا یک نقطه مدادی که بین اتصال فشار می‌یابد می‌تواند کمک کند، زیرا چسب قطره ای با بارهای برشی ضعیف می‌شود (یک تن را می‌توان به صورت افقی بلند کرد، اما با قرار دادن همان اتصال زیر بارهای جانبی، به راحتی می‌شکند). اگر این کار نکرد، استون یکی از بهترین حلال‌های خانگی برای پاک کردن سیانواکریلات از روی انگشتتان می باشد.

نکته : برای پاک کردن چسب قطره ای از یک حلال استفاده کنید ، یک حذف کننده سیانواکریلات مخصوص یا خیساندن طولانی مدت، سیانوآکریلات یک پلاستیک است وقتی پخته شود و با استفاده از حلال‌های قوی مانند استون حل می‌شود، یا در صورت نیاز به تمیز کردن مکرر می‌توان از پاک‌کننده‌های سیانوآکریلات استفاده کرد. هنگام استفاده از حلال ها روی پلاستیک باید مراقب بود، زیرا حلال می تواند مواد پایه را به همان روشی که چسب را جدا می کند، از بین ببرد. در این حالت، ممکن است بهتر باشد خیساندن طولانی مدت با آب و صابون (چند ساعت) انجام شود که مدت زمان زیادی طول می کشد اما در نهایت چسب را نرم می کند و راحت تر جدا می شود.

کاربرد چسب قطره ای ( سینو آکریلات) چیست ؟

چسب قطره ای (سیانواکریلات ها) برای مونتاژ نمونه های الکترونیکی کاربرد دارند زیرا ، اثربخشی آنها در اتصال فلز و تطبیق پذیری عمومی باعث محبوبیت آنها شده است.

توانایی چسب  قطره ای (سیانواکریلات ) در مقاومت در برابر آب باعث شده است که آن را در بین علاقه مندان به آکواریوم های دریایی برای تکه تکه شدن مرجان ها محبوب کند.

چسب قطره ای( سیانواکریلات) یک پرکننده چسبنده سخت و سبک را تشکیل می دهد.

سیانواکریلات به عنوان یک ابزار پزشکی قانونی برای گرفتن اثر انگشت نهفته بر روی سطوح غیر متخلخل مانند شیشه، پلاستیک و غیره کاربرد بسزایی دارد.

چسب سیانواکریلات نازک در نجاری کاربرد دارد، می توان از آن به عنوان یک روکش براق و با خشک شدن سریع استفاده کرد.

 برای تعمیر در صفحه های صوتی پیانو، سازهای چوبی و مبلمان چوبی کاربرد دارد.

برخی از صخره‌نوردان از سیانواکریلات برای ترمیم آسیب به پوست نوک انگشتان خود استفاده می‌کنند.

سیانواکریلات در تیراندازی با کمان برای چسباندن فلچینگ به محورهای پیکان بکار می رود.

سیانواکریلات در صنعت آرایشی و زیبایی به عنوان چسب اکستنشن مژه یا چسب ناخن برای برخی از تقویت کننده های ناخن مصنوعی مانند نوک ناخن و بسته بندی ناخن استفاده شود .

چگونه سطوح برای استفاده از چسب های سیانواکریلات آماده شود ؟

از تمیز و خشک بودن سطوح اطمینان پیدا کنید. تمام کثیفی، گرد و غبار، روغن را پاک کنید (در صورت نیاز از حلال یا پرایمر استفاده کنید) و از خشک بودن سطوح اطمینان مطمئن شوید.

در شرکت شیمیایی بتن پلاست چسب قطره ای برند پروفاب  فرموله  و تولید شده است ، و آماده ارائه می باشند که در دو سایز مختلف هستند :

چسب قطره ای 20 میلی لیتری

چسب قطره ای 50 میلی لیتری

نتیجه :

در نهایت باید همواره مد نظر داشت که عوامل بسیار زیادی برای انتخاب چسب سیانواکریلات  مناسب کاربرد شما وجود دارد. با توجه به تنوع بسیار زیاد این دسته از چسب ها، پیشنهاد می شود پیش از خرید از فرد

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *